Touha po zdravém a krásném úsměvu motivuje v současné době miliony lidí po celém světě k tomu, aby podstoupili ortodontickou léčbu. Pro mnohé však existuje významná překážka, která jim brání v tom, aby léčbu vyhledali: Nelíbí se jim vzhled běžných kovových rovnátek. Naštěstí je k dispozici spousta (téměř) neviditelných možností. Pojďme se podívat na jednu z nich: na lingvální rovnátka.
Jinými slovy: rovnátka ze zadní strany zubů. Mají stejné součásti jako klasická kovová fixní rovnátka, ale jsou upevněna na jazykové (neboli lingvální) straně zubů. A proto, že jsou umístěna za zuby, jsou téměř neviditelná.
Lingvální rovnátka však nejsou vhodná pro každého. Například pacienti s velmi hlubokým předkusem mohou mít problémy s častějším vyskakováním rovnátek.
Cena vnitřních rovnátek se bude lišit v závislosti na:
Konkrétní sumu se dozvíte od vašeho ortodontisty, ale počítejte s cenou okolo 100 000–150 000 Kč.
Pokud je váš hlavní důvod pro zvolení lingválních rovnátek jejich neviditelnost, zvažte neviditelná rovnátka Invisalign. Objednejte se na konzultaci zdarma ještě dnes!
Bohužel se to stává poměrně často. Když totiž mluvíte, váš jazyk se dotýká zadní strany zubů – a díky tomu můžete vydávat určité zvuky. Vzhledem k tomu, že jsou rovnátka z vnitřní strany zubů, bude vaše řeč při prvním nasazení lingválních rovnátek ovlivněna.
Bez ohledu na to, jaký druh rovnátek si vyberete, budete pravděpodobně pociťovat určité nepohodlí. Je tomu tak kvůli pohybům zubů.
Bolest mohou způsobovat také samotná rovnátka, která se dostanou do kontaktu s měkkými tkáněmi uvnitř úst. U lingválních rovnátek je častým místem bolesti jazyk kvůli umístění rovnátek.
Pro některé pacienty jsou nepříjemné pocity spojené s lingválními rovnátky značné. Pro zlepšení pohodlí pacientů vyrábí stále více výrobců lingvální rovnátka menší a hladší. Rovnátka lze také přizpůsobit, což prokazatelně snižuje nepohodlí.
Pro krátkodobou úlevu od citlivých míst můžete vyzkoušet lokální gel proti bolesti zubů nebo malé množství vosku na všechny ostré hrany rovnátek. Pokud by vás drátek píchal nebo škrábal, obraťte se na svého ortodontistu. Drátky lze zastřihnout, aby vás nebolely.
Přečtěte si další naše články, které by vás mohly zajímat: