“Vypadá to, že vám budeme muset odstranit zuby moudrosti. Na kdy vás objednáme?” Pokud jste podobnou větu slyšeli a to obávané sezení, kdy vás zbaví jedné nebo více osmiček, vás čeká (anebo jste krátce po něm), tento článek je pro vás. Jak probíhá trhání osmiček? Bolí trhání zubů moudrosti? Jak zmírnit otok nebo co jíst po extrakci osmiček? V našem komplexním průvodci se dozvíte i to, na co se bojíte či stydíte zeptat.
Zuby moudrosti, známé také jako osmičky nebo třetí stoličky, jsou unikátní tím, že se vyvíjejí a objevují v době, kdy je zbytek stálých zubů už delší dobu na svém místě – obvykle prořezávají ve věku mezi 17–25 lety.
Pro naše dávné předky byly zuby moudrosti nezbytné zejména proto, že o zuby během života přicházeli – a tak se jim tyto záložní zuby hodily. Stejně tak se změnilo složení naší stravy, a jsou tak pro nás zuby moudrosti vesměs zbytečné.
Růst osmiček však může působit problémy. Naše čelist pohodlně pojme 28 zubů, ale přidání dalších 4 velkých zubů už některé čelisti nezvládají – a tak zuby moudrosti rostou, kam se zrovna vlezou. A bolí. To je důvodem pro častou extrakci osmiček.
Začínají se v čelistní kosti tvořit přibližně ve věku 9 let. Během dospívání se kořeny zubů moudrosti vyvíjejí a prodlužují, přičemž se může začít prořezávat korunka zubu.
To záleží. Ne vždy to bolí, když roste zub moudrosti. Někdo růst zubů moudrosti prakticky nezpozoruje a je bez sebemenších potíží, někoho naopak trápí jejich bolestivé prořezávání. Pokud však patříte do skupiny, ve které jdou růst osmiček a bolest ruku v ruce, můžete se potýkat s následujícím:
Případné komplikace při růstu zubů moudrosti zahrnují:
Jakmile se jakékoliv výše uvedené komplikace objeví, je nejvyšší čas na jejich extrakci.
Některým šťastlivcům osmičky nikdy nevyrostou.
Chirurgická extrakce zubu moudrosti je zákrok, při kterém se vytrhne jedna nebo více osmiček. Záleží na situaci i strategii stomatologa – někteří se zdráhají vytrhávat všechny 4 zuby naráz, jiní ne.
Někteří zubní lékaři a ústní chirurgové doporučují preventivní trhání osmiček – tedy zuby moudrosti odstranit, i když nezpůsobují problémy. Je to proto, že:
A navíc, jak jsme psali výše, nejsou pro váš život nezbytně nutné.
Fakt: Po extrakci zubu moudrosti vás ústa budou bolet a budete mít ztížené jezení. Proto si na období po zákroku neplánujte obchodní hovory, pracovní schůzky ani náročnější fyzické aktivity. Zároveň si zásobte mrazák zmrzlinami, mraženým hráškem, vyrobte dost ledu a vytáhněte mixér – na následující dny pro vás bude nejlepším kamarádem.
Personál nemocnice nebo zubní kliniky by vám měl poskytnout pokyny, co máte dělat před zákrokem a v den plánovaného zákroku. Měli byste znát odpověď na tyto otázky:
Nebojte se ptát na cokoliv, co vás zajímá.
Téměř ve všech případech se odstranění zubu moudrosti provádí ambulantně. To znamená, že ještě týž den odejdete domů.
Váš zubní lékař nebo ústní chirurg může použít jeden ze tří typů anestezie:
Který typ anestezie dostanete, závisí na tom, jak náročná má chirurgická extrakce osmiček být i jak moc si chcete připlatit za komfort.
Dnešní anestezie jsou na velmi vysoké úrovni. Během zákroku neucítíte žádnou bolest, pouze tlak.
V závislosti na závažnosti případu a počtu zubů je to od 15 minut po více než hodinu.
Ihned po vytržení osmiček vám lékař umístí na místo extrakce gázu. Přidržujte ji zde po dobu přibližně 30–45 minut, aby se vytvořila krevní sraženina. Pokud krvácení neustupuje, vyměňte gázu a pokračujte.
Velmi pravděpodobně vám oteče tvář – otok po trhání osmiček je typický. Přikládejte tedy na místo ledové obklady. Pokud vám lékař předepsal léky proti bolesti, užívejte je dle potřeby či instrukcí.
Zároveň se také doporučuje, aby byl první den po trhání osmiček na rekonvalescenci. je však nutno poznamenat, že záleží, jak jste citliví i jaký způsob extrakce jste podstoupili – zda klasický, nebo chirurgický. Po klasické extrakci často můžete běžně fungovat a neschopenku nepotřebujete.
Po chirurgické extrakci je obvyklejší, že potřebujete odpočívat a vyhýbat se jakékoliv fyzické námaze. Při ležení mějte hlavu zvednutou polštářem, abyste snížili otok. Alespoň týden se nezúčastňujte aktivit vyžadujících velké množství energie, které by mohly odstranit krevní sraženinu z jamky.
Prvních 24 hodin po zákroku nevyplachujte ústa. Čištění zubů po extrakci osmiček provádějte opatrně, dostatečně daleko od místa extrakce. Po 24 hodinách začněte jemně vyplachovat ústa vodou.
Pokud jste kuřák, nekuřte alespoň 72 hodin po operaci.
Pokud se objeví příznaky jako nadměrné krvácení, silná bolest, otok, který se zhoršuje po dvou až třech dnech, horečka, nebo zánět po extrakci osmiček, kontaktujte svého zubního lékaře nebo ústního chirurga.
Po odstranění zubu moudrosti pravděpodobně nebudete potřebovat další návštěvu, pokud:
Pokud dodržíte všechny výše uvedené pokyny (a jakékoliv další, které vám doporučí váš zubní lékař), hojení po extrakci osmiček bude téměř jako procházka růžovým sadem.
Osmička máte venku, ale i tak vás trápí váš úsměv?
Dorůstají zuby po odstranění zubu moudrosti? Krátká odpověď na tuto otázku zní "ne". Ve výjimečně vzácných případech však mohou být v ústech více než 4 zuby moudrosti, které mohou prořezat po odstranění první sady.
Cena za trhání osmiček záleží na klinice i závažnosti případu. Pokud potřebujete celkovou trhání osmiček v celkové anestezii, zaplatíte více než s lokální anestezií bez šití.
Nicméně pokud nechodíte na soukromou kliniku, trhání zubů moudrosti hradí zdravotní pojišťovna, a to včetně lokální anestezie a rentgenového snímku. Zkontrolujte si však, že má váš zubař uzavřenou smlouvu s vaší pojišťovnou.
Potřebujete neschopenku? Může vám ji vypsat zubař. Konzultujte s ním možnosti. Obecně lze neschopenku vypsat až 3 dny zpětně od počátku nemoci.
Prožívání bolesti každého je individuální, stejně tak stav zubu. Proto to nelze tak jednoznačně říci.
Někdy může být zánět po trhání osmiček spojen s bolestí v krku. Může a nemusí však souviset s extrakcí.